Altın Ve Döviz Alış Satışına Yeni Vergi

Resmi gazetede yayınlanan yeni haberde Cumhurbaşkanlığı kararlarına göre finansman bonosundan önceden yüzde 10 olan vergiyi yüzde 15 olarak değiştirildiği yayınlandı. Böylelikle altın ve döviz alış satışına yeni vergi gelmiş oldu.

Daha öncede uygulanan altın ve döviz alış satışlarındaki vergi binde 1 üzerinden uygulanıyordu. Yeni uygulanan vergi kararnamesi ile bu vergi dilimi binde 2’den yüzde 1’e çıkarılmış oldu. Yani daha önceden uygulanan vergiye 5 kat daha zam yapılarak yüzde 1 olarak belirlenmiş oldu.

Bu yeni yapılan vergi zamıyla birlikte önceden bin dolar aldığında 2 doları vergi olarak ödüyordu. Şimdi ise bin dolar aldığında 10 dolar vergi ödemek durumunda kalacak.

Altındada durum aynı yeni yapılan vergi zammıyla birlikte önceden 100 gram altın alan kişi 0.2 gram vergi ödüyordu. Şimdi ise 100 gram altın aldığınızda 1 gramı devlete vergi ödemek durumunda kalacaktır.

Korona pandemisi nedeniyle ekonomik sıkıntıları azaltmak ve yeni kaynak sağlamak amacıyla yapılan altın ve döviz alış satışına yeni vergi birkaç gün içersinde geçerli olacaktır.

 

1 thought on “Altın Ve Döviz Alış Satışına Yeni Vergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: