Şimdiye Kadarki En Yüksek Bütçeli 10 Oyun

Oyun şirketlerini büyük miktarda paralar kazanmak için oyunseverlerin çokça beğeneceği oyunlar piyasaya sürmek zorunda. Ancak yüksek bütçelere rağmen beklenen ilgiyi göremeyen birçok oyunlar da mevcut. Bu yazımızda Şimdiye Kadarki En Yüksek Bütçeli 10 Oyun listesine bakacağız.

 

En Yüksek Bütçeli 10 Oyun

Dünya genelinde milyonlarca oyuncu bulunuyor. Bu oyuncu kitlesini oyun yapımcıları elinde tutmak için en iyi oyunu yapmaya çalışıyorlar. Ancak en iyi oyunu yapmak için tabiki büyük miktarda paralar harcanıyor. Oyuncuları etkileyecek hikayeler, grafikler, pazarlama stratejileri vb. birçok bölüm için büyük miktarda paralar harcanıyor. Günümüzde çokça bilinen oyun firmaları da yüksek satış adetleri sağlamak ve gelir elde etmek için kesenin ağzını bolca açıyor. Oyunların Bütçe miktarlarına detaylı olarak bakıldığında aslında bir oyunun, bir film gibi bütçeye sahip olduğu görülüyor.

En yüksek bütçeli oyunlar listemizi incelediğinizde, çoğu oyunun kendi döneminde en çok oynanan oyunlar listesine girdiği rahatlıkla görülebiliyor. Yüksek maliyetle hazırlanan oyunlar, oyuncularla yüksek satış fiyatıyla oyunseverlerin karşısına çıkarılıyor.

Oyunculara oyun hissiyatını iyice yaşayabilmesi için gerçekçi bir görüntü sunabilmek oldukça önemli bir hal almaya başladı ve bu yüzden oyunların grafiklerini geliştirmek için çokça paralar ödeniyor.

Şimdi en yüksek bütçeli 10 oyun listemize başlayalım. Listemiz düşük miktardan yüksek miktara göre sıralanıyor. Yazan miktarların gerçek miktara en yakın değerler olduğunu da belirtelim.

 

10. Grand Theft Auto IV

Oyunseverler tarafından efsane olarak nitelendirilen Grand Theft Auto serisinden bir oyun olan, RockStar Games tarafından geliştirildi ve 29 Nisan 2008 tarihinde oyuncularla buluşmuştu. Bilgisayar ve PlayStation 3 ve Xbox 360 üzerinden oyunseverlere dağıtılmıştı. Ancak kendisinden sonra gelen GTA V kadar tutulmadı.

Oyun 2008’de 100 milyon dolar bütçe ile yapım şirketi tarafından geliştirilmişti. Bu bütçe miktarını günümüz ekonomik şartlarına göre değerlendirdiğimizde ise sonuç olarak 119 milyon dolar gibi büyük miktarda değer ortaya çıkıyor.

 

9. Shadow Of The Tomb Raider

Oyunseverlerin en çok beğendiği bir diğer oyun ise Tomb Raider. Serinin 14 Eylül 2018 yılında oyuncularla buluşmuş olan sürümü Shadow of the Tomb Raider, Eidos Montréal tarafından geliştirildi ve yapımcısı Square Enix, Hem konsol hem de bilgisayar için oyunu piyasaya sürmüşlerdi. Google Stadia’da da oyunseverler ile buluşmuştu.

Oyunun ana karakteri Lara Croft, Amerika kıtasındaki tropikal yerlerde bulunmaya devam ederek Paralı askerlere karşı verdiği mücadele hikayeye yön verirken, oyun klasik Tomb Raider hikayesini de işlemeye devam ediyor.

2018 yılında yayınlandığında 125 milyon dolar bütçeyle dikkatleri üzerine çeken oyun, günümüz enflasyon oranlarıyla 127 milyon dolar gibi büyük bir rakama denk geliyor.

 

8. Dead Space

13 Ekim 2008’de PlayStation 3 ve Xbox 240 için ve çıkışından 7 gün sonra ise bilgisayar için piyasaya çıkan oyun, Redwood Shores tarafından geliştirilmişti. Yapımcı firma ise çoğu oyunseverin bildiği Electronic Arts olmuştu. Oyunda bilim kurgu işlenmiş ve Isaac Clarke isimli ana karakter ile oynuyorduk.

Oyun içi ses konusunda ödülleri bulunan oyunun, bütçesi 120 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Günümüze göre ise bu miktar 142 milyon dolar civarında rakama denk geliyor.

 

7. Destiny

Geliştiricisinin Bungie, yapımcısının Activision olduğu oyun, 9 Eylül 2014 tarihinde hem bilgisayar hem de konsol oyuncularına satışa çıkarılmıştı. RP ve FPS türünün bir araya geldiği bu oyun, oyunseverler tarafından oldukça fazla sevilen bir seri haline gelmeyi başarmıştı. Serideki ikinci oyun ise 1 Ekim 2019’da oyuncularla buluşmuştu.

Oyunun bütçesi ise 140 milyon dolar olarak açıklandı. Bu bütçe miktarını günümüz ekonomik şartlarına göre hesapladığımızda ise bu miktar 151 milyon dolar civarında oluyor.

 

6. Halo 2

En yüksek bütçeli 10 oyun listemize Halo 2 ile devam ediyoruz. İlk olarak 9 Kasım 2004 tarihinde oyunseverlerin karşısına çıkan bu oyun, hatırı sayılır satış rakamları elde etmeyi başarmıştı. Ayrıca bu oyunun duyurusuda oldukça büyük bir medya etkinliği ile yapılmıştı. Oyun, Xbox için geliştirilmişti. Geliştirici firması olan Bungie, yapımcısı firması ise Microsoft Game Studios olmuştu.

4 yıl içerisinde 8.46 milyon satış rakamına ulaşan Halo 2, en fazla satmayı başarabilen ilk nesil Xbox oyunu olma özelliğini kazanmıştı. Oyun, 120 milyon dolar bütçe ile geliştirilmişti. Bu miktara baktığımızda günümüz şartlarına göre uyarlanırsa 162 milyon dolar gibi bir meblağ oluyor.

 

5. Final Fantasy VII

Oyuncuların en çok sevdiği bir diğer seri ise Final Fantasy. Seride yüksek bütçesiyle dikkat çeken Final Fantasy VII, dönemine göre büyük maliyetlerle yapılmıştı. Square tarafından geliştirilen oyun 31 Ocak 1997 tarihinde oyunseverler ile buluşmuştu. Oyunun hikayesi ise bir paralı asker olan Cloud Strife’yi konu alıyor. Dünyayı kontrol altına almaya çalışanlara karşı verilen önemli mücadele oyunda anlatıyor.

Bu oyun, 114 milyon dolar gibi büyük bir bütçeyle hazırlanıldı. Bu bütçe günümüzdeki ekonomik şartlara göre hesaplanınca bu miktar 182 milyon dolar oluyor.

 

4. Star Citizen

Bilim kurgu türü olarak oyunseverlerin karşısına çıkan Star Citizien ise 2015 yılında oyunculara satışa çıkmıştı. Kickstarter projesi olarak yola koyulan bu oyun, büyük destek alarak en yüksek bütçeli oyunlar arasına girmeyi başardı. Oyunun geliştirilmesi ve yapımı Cloud Imperium Games tarafından yapılmıştı.

Oyunun yapım maliyeti 181 milyon dolar olarak biliniyor. Bu miktarı günümüze göre hesaplayınca 195 milyon dolar gibi bir miktar karşımıza çıkıyor.

 

3. Star Wars: The Old Republic

Electronic Arts firmasının bir başka oyunu Star Wars hikayesi bulunan The Old Republic, ilk olarak 20 Aralık 2011 tarihinde oyunseverlerle buluştu. Oyunun geliştirilmesine BioWare Austin üstlendi. Oyun, Star Wars hayranları tarafından çokça beğenilecek ümidiyle geliştirilmişti.

Zamanında bu oyun için 200 milyon dolar bütçe belirlenmiş, hatta bu bütçe oldukça fazla gündem de olmuştu. Günümüz şartlarında bu bütçe 227 milyon dolar miktarına denk geliyor.

 

2.  Call Of Duty: Modern Warfare 2

En yüksek bütçeli oyunlar listemizde birinciliği az farklı kaybeden bu oyun, efsaneleşen bir seriye sahip. serisi Call of Duty, bu listemizde ikinci sırada yer alıyor. Infinity Ward tarafından geliştirilen ve yapımcısının Activision olduğu bu oyun, 10 Kasım 2009 tarihinde oyunseverler ile buluşmuştu. Serinin en beğenilen oyunları arasında yer alan bu oyun, Modern Warfare serisinin de daha çok sevilmesini sağlamıştı.

Bu oyunun geliştirildiği dönemlerde 200 milyon dolar gibi büyük bir bütçeye sahipti. Bu miktar da günümüze göre hesaplanınca 239 milyon dolar gibi bir miktar yapıyor.

 

1. Grand Theft Auto V

En Yüksek Bütçeli 10 Oyun listemizde birinci sırada yer alan oyun günümüzde bile halen çok fazla miktarda paralar kazandırmakta. Bu listemizi gören birçok oyunseverin aklına gelebilecek olan GTA V, bütçesi günümüz enflasyon değerleri ile hesaplanıldığında oldukça büyük bir bütçeye denk geliyor. 2013 yılında oyuncularla buluşan bu oyun, hala en çok oynanan oyunlar arasında bulunma başarısını elinde tutmaya devam ettiriyor.

GTA V, yüksek bütçesiyle birlikte yüksek satış rakamlarıyla da oldukça başarılı bir oyunu ortaya koyduğunun kanıtı. Hatta bazı kaynaklara göre bu oyun, geliştirici ve yapımcı firma Rockstar Games’e 6 milyar dolar kazandırmış. Oyunun dünyaca ünlü filmlerden bile çok kazanmasının sebebi ise oyunun harita büyüklüğü ve oyun içi serbestlik olarak gösteriliyor. Bu oyun oyunseverler tarafından oldukça fazla beğenildi ve halen oynanmaya devam ediliyor.

Rockstar Games bu oyuna 250 milyon dolar bütçe ayırdığı açıklandı. Bu miktarı günümüz şartlarına uyarladığımızda ise bu miktar 291 milyon dolar oluyor.

En yüksek bütçeli 10 oyun yazımız bu şekildeydi. Listede en beğendiklerinizi veya listede olduğunu düşünüp, bulamadığınız oyunlar var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

1 thought on “Şimdiye Kadarki En Yüksek Bütçeli 10 Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: